Serce z internetu – czyli czy można znaleźć przyjaźń w sieci
Spektakl o nawiązywaniu znajomości przez internet. Ukazuje jak łatwo jest pogrążyć się w fikcji wirtualnej rzeczywistości i zostać pozbawionym realnej oceny poznanych ludzi, narażając się tym na niebezpieczeństwo.
„Serce z internetu” to historia Julii, która zakochała się w Kamilu, z którym utrzymywała kontakt tylko przez internet na tzw. Avatar Chacie. Długie, miłe rozmowy o „wszystkim” utwierdzały dziewczynę w tym, że znalazła swoją „drugą połówkę”. Gdy w końcu dochodzi do spotkania nastolatków twarzą w twarz, randka w tzw. ”realu” kończy się zerwaniem znajomości. Kamil, pochodzący z bardzo bogatej rodziny, okazuje się zwykłym internetowym podrywaczem, bowiem nagle nie interesuje go to, że dziewczyna jest inteligenta, wrażliwa czy lubi poezję. Wyraźnie pokazuje, że jest zawiedziony, a wręcz czuje się oszukany przez nią, że nie jest według niego tak atrakcyjna fizycznie, jak sobie wyobrażał. Nie odpowiada jego standardom wyglądu nastolatki i nie pasowałaby do niego, a zwłaszcza do jego klasy społecznej. Spotkanie kończy się kłótnią.
Z pozoru niewinna sprzeczka, staje się początkiem do dalszych wydarzeń. Kamil podstępnie (przez internet) rejestruje Julię w obrębie jej prywatności i plik z nagraniem ukrywa na portalu Avatar Chat. Z nieskrywaną satysfakcją informuje Julię, że film o północy automatycznie ukaże się na portalach społecznościowych. Załamana dziewczyna niespodziewanie otrzymuje pomoc od Marcina, skromnego, nieśmiałego chłopaka, który na Avatar Chacie od dawna ją obserwuje, lecz szanując jej relacje z Kamilem nie śmiał się jej ujawnić. Julia i Marcin ruszają na poszukiwanie pliku z filmem. Czy uda się im wygrać walkę z czasem? Kim jest Marcin i dlaczego bezinteresownie pomaga? Jakie narzędzia, wiedza a może uczucia pozwolą im przetrwać w wirtualnej przestrzeni i gdzie zaprowadzą ich kręte korytarze wielkiego Pałacu Rozmów na Avatar Chacie?
Źródła i inspiracje:
- wiersze I. Gałczyńskiego, W. Szymborskiej oraz Z. Herberta
- „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza
- „Ten Obcy” I. Jurgielewiczowej
- „Piękna i Bestia” Gabrielle-Suzanne de Villeneuve
- „Mały Książe” Antoine de Saint-Exupery